Jak wykorzystać zioła w kuchni?

Każdy, kto lubi gotować, z pewnością zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę w kuchni odgrywają przyprawy. To one nadają potrawom ostateczny smak, wydobywają ich głębię, a nierzadko również zupełnie nowe nuty smakowe. Jakie zioła warto zawsze mieć pod ręką i jak ich używać, aby w pełni wykorzystać ich potencjał?

Informacje o ziołach stanowią niezwykle ważną wiedzę dla osób zajmujących się gotowaniem. Wiedza na temat właściwości smakowych i aromatycznych różnych ziół pozwala na kreatywne eksperymentowanie w kuchni i podkreślanie smaku potraw.

Koperek

Koperek to jedno z najpopularniejszych polskich ziół. Znajdziemy go praktycznie w każdym przydomowym ogródku. Urzeka swoim smakiem i aromatem. Nadaje daniom lekkości, dlatego z powodzeniem możemy go połączyć z tłustymi mięsami, rybami, czy daniami na bazie śmietany. Świetnie smakuje też z kwaskowatymi produktami, takimi jak ocet, czy sok z cytryny. To bardzo dobry dodatek do sosów i zup, a nierzadko odgrywa w nich nawet główną rolę.

Szczypiorek

Szczypiorek na tle innych ziół wyróżnia się swoją ostrością. Do naszej dyspozycji są różne odmiany, charakteryzujące się właściwą dla siebie intensywnością smaku. W polskiej kuchni szczypior stanowi nierozłączną parę z jajkami, czy to gotowanymi na twardo, czy w postaci jajecznicy. Doskonale przełamuje ich nieco mdły smak i nadaje każdej potrawie wyrazistości. Często dodaje się go również do zup. Bardzo ważne, by w przypadku dań gorących dodawać szczypiorek dopiero po zdjęciu potrawy z palnika. Szczypiorku nie powinno się podgrzewać — w przeciwnym razie straci cały swój aromat. Podobnie niekorzystnie wpływa na jego intensywność mrożenie.

Natka pietruszki

Zielona nać pietruszki ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Ci, którym odpowiada je aromat, najchętniej dodawaliby ją do większości potraw, począwszy od zup, poprzez sosy, aż po desery. Jeśli nie wiesz, co zrobić z natką pietruszki w dużej ilości, spróbuj dodać ją do smoothie lub zrobić z niej pesto. Pietruszka bardzo dobrze komponuje się z wieloma owocami i warzywami. Jest nieco ostra i świetnie współgra z kwaśnym smakiem.

Lubczyk

W polskiej kuchni lubczyk uznawany jest za afrodyzjak. Dodany do zupy czy sosu ma zapewnić przychylność naszej wybranki czy wybranka. Nie wiadomi, jaka jest jego rzeczywista skuteczność, wiemy natomiast, że lubczyk doskonale uzupełnia ich smak. Dobrze jest dodać go do bulionu — odpowiednio długo gotowany nada mu wyjątkowy smak.

Bazylia

Bazylia nie jest typowo polskim ziołem, jednak doskonale przyjęła się w naszej kulturze. Z powodzeniem możemy ją dodawać do większości dań w stylu włoskim, takich jak makarony, czy pizza. Świetnie sprawdza się też jako podstawowy składnik pesto.

Mięta

Na tle innych ziół mięta wyróżnia się tym, że jest stosunkowo łatwa w uprawie. Z niewielkiego krzaczka szybko rozrasta się do imponujących rozmiarów. Liście mięty zwykle dodaje się do deserów albo podaje w formie naparów, dobroczynnych przy problemach żołądkowych.