Bób i jego gotowanie

W diecie każdego człowieka ważne jest spożywanie odpowiednio dużo warzyw i owoców. W obu przypadkach pomocna jest ich sezonowość, gdy są szerzej dostępne i tańsze. Przykładem warzywa, po które warto sięgać szczególnie latem, na przełomie czerwca i lipca, jest bób. Nie pojawia się za często na stołach — wiele osób unika go, gdyż nie jest pewna, jak gotuje się bób, by był on smaczny. Nie jest to jednak trudne, wystarczy zapamiętać kilka kroków, by jeść go nie tylko na obiad. Moda na zdrowe odżywianie.

Warzywo na lato — bób

Bób to warzywo strączkowe, które znane jest już od czasów starożytnych. To produkt spożywczy o niskiej zawartości tłuszczu, za to dużej białka i błonnika, przez co stanowi pożywną przekąskę. Ze względu na błonnik jest zamiennikiem dla mięsa, więc nie powinno zabraknąć go w diecie wegetarian i wegan.

Sto gramów tego warzywa przed obróbką termiczną w 100% wypełnia dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy. Ten niezbędny jest do prawidłowego rozwoju płodu, dlatego też w sezonie letnim po bób powinny sięgać kobiety w ciąży. Ze względu na działanie gazotwórcze nie jest jednak polecany w okresie laktacji.

Spożywanie bobu wiąże się również z dostarczeniem organizmowi witaminy B12, wapnia, potasu i magnezu. Warto po niego sięgać, kiedy chce się uchronić przed zakwaszeniem organizmu. Dostarczane składniki mają korzystny wpływ na działanie układu nerwowego i krążenia, mogą zapobiec wystąpieniu anemii.

Sprawdzony sposób na gotowanie bobu

Dla odpowiedniego przygotowaniu bobu należy przygotować i zagotować około 2-3 litry wody na każdy kilogram warzywa oraz dodać łyżkę soli. Jeśli lubisz, możesz doprawić wodę łyżeczką cukru lub świeżymi ziołami. Od momentu wrzenia bób gotuje się około 10-20 minut. Czas gotowania jest jednak indywidualny, powinien być zgodny z preferencjami osoby, która będzie go spożywać.

Dla części osób najlepszy jest ten krótko gotowany — tak zwany al dente. Taki bób jest odpowiednio miękki, ale jednocześnie wyraziście zielony i chrupiący. Inne osoby preferują go, kiedy w konsystencji przypomina rozgotowany makaron. Choć to osobista preferencja, zawsze należy mieć na uwadze, że dłuższa obróbka prowadzi do utraty wielu cennych składników odżywczych.

By mieć pewność, że gotowany bób spełnia oczekiwania, dobrze jest po pierwszych dziesięciu minutach wyciągnąć i sprawdzić stan jednego ziarenka. Jeżeli nam odpowiada, można go już wyłączyć, jeśli nie — gotować dalej do uzyskania satysfakcjonującej formy. Czas gotowania zależny jest również od wieku bobu — młodszy potrzebuje mniej czasu od starszego.

Wykorzystanie bobu w kuchni

Kiedy już nie będzie problemu z gotowaniem bobu, warto wiedzieć, do czego można go użyć. W wersji gotowanej sprawdzi się jako przekąska, składnik sałatki lub z masłem i czosnkiem, jako dodatek do dania głównego. To także uzależnione jest od preferencji, mimo wszystko dobrze jest po niego sięgać w sezonie — ten nie jest bowiem zbyt długi.