Powracający do łask burak

Buraki są warzywami, po które sięga się coraz częściej, dostrzegając i korzystając z ich właściwości. Kolejne osoby decydują się na stałe wprowadzić je do swojej diety. Jaki sposób spożywania ich jest najlepszy i jak często pić sok z buraka, by nie było to czymś nieprzyjemnym? Warto zapoznać się z odpowiedziami.

Właściwości buraków

Buraki najczęściej na polskim stole spotyka się w wersji tartej i zasmażanej jako dodatek do obiadu, jednak zyskują coraz większą popularność, używane także w koktajlach czy smoothie. Ich powrót do łask to wynik zwiększonej świadomości tego, iż zawarte w nich są antyoksydanty, witaminy i pierwiastki, które pomagają zachować zdrowe ciało.

Za jego dobrym wpływa stoi to, iż stanowi źródło wielu witamin: z grupy B oraz C, A, E, K, minerałów takich jak magnez, potas, cynk, żelazo, fosfor, cez, rubid. Znaleźć w nim można także błonnik pokarmowy, przez co burak stanowi produkt sycący, ma też niewiele kalorii, dlatego polecany jest osobom będącym na diecie odchudzającej.

Włączenie do diety

Sposobem, który pozwala na zapoznanie się ze smakiem buraka, jest stworzenie z niego dodatku do obiadu czy też czerwonego barszczu. Równie dobrze jest sięganie po niego w wersji soku, jak też zakwasu — ten polecany jest osobom, które lubią kiszonki i nie są przeciwnikami fermentowanej żywności. Gotowany burak może znaleźć się w sałatkach, najlepszy jest jednak jedzony na surowo tuż po obraniu.

Gotowanie buraka to jedna z metod wprowadzenia go do diety, jednak podczas tego procesu traci on wiele ze swoich składników odżywczych. Lepszym rozwiązaniem jest upieczenie go wraz ze skórką, którą ściąga się przed jedzeniem. Z buraków można przygotować zdrową wersję chipsów i tym samym dobrych nawyków żywieniowych uczuć także najmłodszych. Buraki mogą być wykorzystane także do przyrządzenia deserów — przykładem tego jest buraczane brownie, które zawiera mniej kalorii od tradycyjnego, a przy tym pozostaje równie słodki.

Zakwas buraczany i sok – zdrowie

Przyzwyczajenie się do smaku napoi stworzonych z buraka może zająć trochę czasu, dlatego wprowadzenie ich do diety powinno odbywać się stopniowo. Początkowo dobrze jest zacząć od /15 szklanki soku rozcieńczonej z wodą lub też z innym sokiem. Dzięki temu będzie można zaobserwować reakcję organizmu na nowy smak. W przypadku, kiedy planuje się sięgać po zakwas buraczany, tę przygodę należy rozpocząć od 50 ml, a w momencie, kiedy organizm się przyzwyczai, dojść do około jednej pełnej szklanki dziennie. W przypadku soku zalecana dawka dla wsparcia odporności to 200 ml.

Mając tę świadomość, czym jest burak, co zyskuje się na jego umieszczeniu w swoim jadłospisie i wśród soków, można bez przeszkód po niego sięgać i przekonać się na swojej skórze, jak dobrze, że jest.