Pierniczki – nie tylko od święta
Pierniczki kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. To tradycyjne ciastka, które przygotowuje się w wielu domach, zwłaszcza jeśli są w nich dzieci. Pierniczki można przygotowywać nie tylko na święta. Ich drożdżowa wersja sprawdzi się świetnie również jako przekąska w inny dzień. Pierniczki drożdżowe są pulchne, lekkie i od razu gotowe do jedzenia.
Drożdżowe pierniczki smakują dużym i małym. Są proste w przygotowaniu. Robi się je bardzo szybko, ale szybko też znikają z talerzy. Ciasto jest dosyć lepkie, więc lepiej naszykować sobie mikser lub robot kuchenny. Z podanej niżej porcji wychodzi około 65 sztuk pierniczków.
Pierniczki drożdżowe – jak przygotować?
Składniki i materiały na pierniczki
- 2 szklanki mąki pszennej
- 60 g kostki margaryny do pieczenia
- 2 łyżki prawdziwego miodu
- 20 g świeżych drożdży
- 1/2 szklanki cukru pudru (jeżeli lubicie słodkie pierniczki, a nie planujecie polewać ich czekoladą lub lukrem, możecie dodać więcej cukru np. 3/4 szklanki)
- 2 jajka wielkości „L”
- 1 łyżeczka sody
- 1 łyżka przyprawy do piernika
Wykonanie:
Miód i margarynę przekładamy do rondelka i rozpuszczamy, mieszamy do połączenia się składników. Mieszankę studzimy. Do ciepłej, ale nie gorącej mieszanki, dodajemy drożdże i mieszamy do ich całkowitego rozpuszczenia. Do miski wsypujemy mąkę, cukier puder i przyprawę do piernika, sodę, jajka, a na końcu dodajemy miodowo-drożdżową masę. Wyrabiamy do uzyskania jednolitego ciasta.
Ciasto przekładamy na podsypaną mąką stolnicę. Rozwałkowujemy na placek o grubości 4-5 mm. Ciasto nie powinno być zbyt cienkie, gdyż wówczas pierniczki wyjdą twarde. Z ciasta wycinamy pierniczki. Wycięte ciastka układamy na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia. Blachę z pierniczkami wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) i piec 8 minut. Upieczone pierniczki studzić na kratce.Wycięte pierniki można piec od razu, nie trzeba czekać, ale dla jeszcze lepszego efektu warto je zostawić na 30 minut w cieple – pierniczki mocno urosną.
Pierniczki można udekorować lukrem lub posypać cukrem pudrem. W zależności od tego ile mamy czasu. Wystudzone pierniczki wkładamy do zamykanego pojemnika, żeby nie wysychały. Aby pierniczki utrzymały długo świeżość i były miękkie do pojemnika można dodać kawałek jabłka.
Takie pierniczki, wykonane z drożdżowego ciasta, świetnie sprawdzą się jako przekąska, gdy dopadnie nas ochota na coś słodkiego. Są uwielbiane przez dzieci, gdyż są miękkie i puszyste, a do tego podczas ich przygotowania, maluchy mogą pomóc w kuchni.